تبلیغات
حـــوزه علمـیــه - چرا روز جمعه متعلق به امام زمان (عج) است؟
حـــوزه علمـیــه
بقیة الله الاعظم(عج)سفیران هدایت گرگان

مقام معظم رهبری، امام خامنه ای «مدظله العالی» در جمع مسئولان معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه و سفیران هدایت کشور: مسئله سـلامت سـیاسی و فـکری، یکی از آن نقاط برجسته مجموعه شماست، این را قدر بدانید و حفظ کنید که خیلی مـهم است.


بازدید : مرتبه
تاریخ : 24 تیر 90

در خصوص روز ظهور امام زمان(عج) روایت های مختلفی وجود دارد: برخی از روایات دلالت دارند كه امام زمان(عج) روز جمعه ظهور می كند. امام جعفر صادق(ع) فرمود: "قائم ما اهل بیت در روز جمعه قیام می كند".(1)

در مورد ندای آسمانی در روز ظهور اخباری رسیده است: اول روز گوینده‏ای از آسمان صدا می‏زند، به طوری كه همهآن را می‏شنوند... ، (2).در اخبار آمده كه آن روز، روز جمعه خواهد بود.

سیّد بن طاووس در كتاب جمال الأسبوع گفته است: ابن بابویه(ره) به طور مستند از شخصی به نام "سقربن ابی دلف" روایت كرده است: وقتی متوكّل عباسی، حضرت امام علی النقی(ع) را به سامرا طلبید و او را زندانی كرد رفتم كه حضرت را زیارت كنم. عرض كرد: از رسول خدا(ص) روایت شده است: یابن رسول اللَّه لا تعادوا الأیّام فتعادیكم؛ با روزها دشمنی نكنید كه با شما دشمنی خواهند كرد". معنای این حدیث را نفهمیدیم. لطفاً راهنمایی‏ام كنید.
حضرت فرمود: مراد از ایّام ما هستیم. شنبه به اسم حضرت رسول خدا است. یكشنبه امیرالمؤمنان. دوشنبه حسن و حسین(ع). سه شنبه به امام سجّاد و امام باقر و امام صادق(ع). چهارشنبه امام موسی كاظم و حضرت رضا و حضرت امام جوادالائمه و خود من. پنجشنبه به فرزندم امام حسن عسكری(ع) و جمعه متعلق به فرزند فرزندم حضرت مهدی امام زمان(عج) است.(3)
از این روایت استفاده می‏شود چون پیامبر اكرم(ص) از نظر زمانی جلوتر از همه معصومان(ع) هستند، شنبه به او تعلق دارد و حضرت امام عصر(عج) عقب‏تر از همه است، لذا جمعه به او تعلق دارد. چون روز جمعه متعلق به آن بزرگوار است و روز بزرگی می‏باشد، ظهور حضرت در آن روز اتّفاق می‏افتد.

لكن روایات متعدد معتبر دلالت می‏كند كه قیام حضرت در روز شنبه كه مصادف با روز عاشورا است، واقع خواهد شد، (4).

با توجه به اختلافات روایات، قضاوت درخصوص تعیین روز ظهور امام زمان(عج) مشكل است. آنچه مشهور است آن است كه حضرت روز جمعه ظهور می كند.

پی نوشت:

1- مهدی موعود، ص 1066

2- غیبت، شیخ طوسی، ص 344

3- محدث قمی، مفاتیح الجنان، ص 97، انتشارات نبوی

4- منتخب‏الاثر، الفصل السادس، الباب التاسع، حدیث 1 تا 7، ص 574 تا 576

" اللهم عجل لولیک الفرج والعافیة والنصر و جعلنا خیر من انصاره "
طبقه بندی: ائمه اطهار(ع)،  حضرت محمدمصطفی(ص)،  مذهبی و دینی،  قرآن و روایات،  lمهدویت و آخرالزمان، 
برچسب ها: امام زمان، (عج)، امام حسن عسگری، محدث قمی، مفاتیح، جمعه، ظهور، قیام، شنبه، امام صادق، (ع)، قائم، ولی عصر(عج)، اللهم عجل لولیک الفرج،
نوشته شده توسط سرباز ولایت
آخرین نوشته ها
آرشیو
صفحات جانبی
لینکهای اصلی
سمت خدا

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه