تبلیغات
حـــوزه علمـیــه - فضایل حضرت فاطمه (س ) در منابع اهل سنت
حـــوزه علمـیــه
بقیة الله الاعظم(عج)سفیران هدایت گرگان

مقام معظم رهبری، امام خامنه ای «مدظله العالی» در جمع مسئولان معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه و سفیران هدایت کشور: مسئله سـلامت سـیاسی و فـکری، یکی از آن نقاط برجسته مجموعه شماست، این را قدر بدانید و حفظ کنید که خیلی مـهم است.


بازدید : مرتبه
تاریخ : 25 فروردین 92

درباره فضایل و عظمت بزرگ بانوی اسلام و یگانه دختر باقی مانده از رسول خاتم (ص ) حضرت صدیقه اطهر فاطمه زهرا(س ) چه در منابع شیعی و چه در منابع اهل سنت به فراوانی سخن گفته شده است . به قدری فضایل آن حضرت زیاد است كه جای كوچكترین تردید و یا انكاری وجود ندارد. به ذكر برخی از فضایل بی شمار آن حضرت كه در منابع اهل سنت موجود است اشاره می كنیم .

 

به ادامه مطلب مراجعه نمائید

 

آیه تطهیر و حدیث كسا

خداوند بزرگ و سبحان در قرآن مجید , اهل بیت پیامبر(ص ) را مطهر خوانده است : انما یریدالله لیذهب عنك الرجس اهل البیت و یطهركم تطهیرا(1 ) « خداوند می خواهد كه پلیدی و گناه را از شما اهل بیت دور كند و كاملا شما را پاك سازد. » مراد از اهل بیت كه در این آیه ذكر شده است چه كسانی هستند پاسخ این پرسش را در روایات اهل سنت می جوییم . واقدی در كتاب اسباب التزیل می نویسد كه آیه تطهیر درباره پنج نفر نازل شد. این پنج نفر عبارتند از : پیامبراسلام (ص ) , علی (ع ) , فاطمه (س ) حسن (ع ) وحسین (ع )(2 ) ابن حجر در كتاب الاصابه فی تمییزالصحابه می نویسد : ام سلمه گفت : در خانه من این آیه تطهیر نازل شد. رسول خدا(ص ) فاطمه , علی , حسن وحسین (علیهم السلام ) در این خانه بودند. پیامبر(ص ) فرمود : هولا اهل بیتی , این عده اهل بیت من هستند. حاكم حسكانی در كتاب شواهد التزیل لقواعد التفصیل می نویسد : وقتی كه آیه و امر اهلك بالصلاه واصطبر علیها(3 ) نازل شد , پیامبر اسلام (ص ) در هر نمازی می آمد در جلوی درب خانه علی (ع ) و فاطمه (س ) و می فرمود : الصلاه رحمكم الله انما یریدالله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت ... (4 ) ابن عساكر , در كتاب تاریخ دمشق در ترجمه امیرالمومنین علی (ع ) از ابی سعید خدری می نویسد : پیامبر(ص ) بعد از نزول آیه و امرا اهلك بالصلاه واصطبر علیها به مدت هشت ماه در هنگام نماز صبح می آمد در جلوی درب خانه علی (ع ) و حضرت زهرا(س ) و می گفت : الصلاه رحمكم الله انما یریدالله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت ویطهركم تطهیرا(5 ) . لخمی طبرانی در المعجم الكبیر آورده است : زینب بنت ام سلمه می گوید كه رسول خدا(ص ) در نزد ام سلمه بود كه حسن , حسین و فاطمه ـ علیهم السلام ـ بر حضرت وارد شدند. حسن در یك سو و حسین در سوی دیگر پیامبر(ص ) نشستند و حضرت زهرا(س ) نیز در میان این دو قرار گرفت . سپس پیامبر(ص ) فرمود : رحمه الله وبركاته علیكم اهل البیت انه حمید مجید . (6 ) حاكم نیشابوری در كتاب « مستدرك الصحیحین » , ترمذی در كتاب « سنن » و احمد بن حنبل در كتاب « مسند » می نویسد : پیامبر(ص ) درب خانه حضرت زهرا(س ) می رفت و می فرمود : الصلاه یا اهل البیت . انما یریدالله لیذهب عنكم الرجس اهل البیت ویطهركم تطهیرا(7 ) شمس الدین ذهبی در كتاب سیر اعلام النبلا می نویسد : و صح ان النبی (ص ) جلل فاطمه وزوجها و ابنیها لكسا و قال اللهم اهل بیتی اللهم فاذهب عنهم الرجس و طهرهم تطهیرا , درست است این خبر كه پیامبر(ص ) فاطمه (س ) و دو فرزندش را در كسایی جمع كرد و گفت خداوندا اینها اهل بیت من هستند و رجس و پلیدی را از این عده به دور كن و اینها را پاكیزه گردان . (8 )

آیه مباهله

ابن سعد در كتاب طبقات الكبری در ترجمه الحسین (ع ) می نویسد : در جریان مباهله با علمای نجران پیامبر(ص ) دست فاطمه , حسن و حسین علیهم السلام را گرفت و گفت اینها فرزندان من هستند . (9 ) حاكم نیشابوری در كتاب مستدرك الصحیحین می نویسد : وقتی كه آیه مباهله نازل شد پیامبر(ص ) علی , فاطمه , حسن و حسین ـ علیهم السلام ـ را خواند و گفت : (اللهم هولا اهلی , بارخدایا اینها اهل من هستند) . (10 )

ازدواج علی (ع ) و فاطمه (س )

بنا به نوشته بزرگان اهل سنت و جماعت , خلیفه اول برای خواستگاری حضرت زهرا(س ) به نزد پیامبر(ص ) رفت و پیشنهاد خویش را بیان نمود. رسول خدا(ص ) فرمود : انتظر بهاالقضا , من در امر ازدواج فاطمه (س ) منتظر فرمان خداوند هستم , خلیفه اول این پاسخ را پاسخ منفی تلقی نمود. خلیفه دوم نیز به دیگر بار و به همین منظور به نزد رسول خدا(ص ) رفت و مانند خلیفه اول پاسخ منفی شنید. سپس خانواده علی (ع ) به آن حضرت پیشنهاد كردند كه برای خواستگاری فاطمه (س ) به نزد رسول خدا(ص ) برود. حضرت رفت و پیشنهادش مورد موافقت قرار گرفت . (11 ) ابن عباس گفت : در هنگام ازدواج فاطمه (سلام الله علیها) با علی (ع ) , پیامبر(ص ) در جلوی فاطمه (س ) و جبرئیل در سمت راست و مكائیل در سمت چپ و هفتاد هزار فرشته در پشت سر حضرت زهرا حركت می كردند و این خیل ملایك تا طلوع فجر به تسبیح و تقدیس خداوند مشغول بودند . (12 ) فاطمه (س ) محبوب ترین زنان در نزد رسول خدا(ص ) است . حاكم نیشابوری در كتاب المستدرك آورده است : كان رسول الله (ص ) اذا رجع من غزاه او سفراتی المسجد فصلی فیه ركعتین ثم ثنی بفاطمه ثم یاتی ازواجه , رسول خدا(ص ) وقتی كه از جنگی و یا از سفری برمی گشت به مسجد می رفت و دو ركعت نماز می خواند , سپس به نزد دخترش فاطمه می رفت و به او ثنا می گفت و سپس به نزد زنانش می رفت . (13 ) ابن حجر در كتاب استیعاب از عایشه همسر پیامبر روایت كرده است كه از او پرسیدند كه ای الناس احب الی رسول الله (ص ) چه كسی در نزد پیامبر(ص ) محبوبتر است وی در پاسخ گفت از میان زنان فاطمه (س ) و از میان مردان علی (ع ) در نزد رسول خدا محبوبترند . (14 )

غضب فاطمه (س ) غضب خداست حاكم نیشابوری می نویسد كه پیامبر به دخترش فاطمه (س ) فرمود : ان الله یغضب لغضبك و یرضی لرضاك , خداوند با غضب تو غضبناك می شود و با رضایت تو خشنود می گردد . (15 )

خانه فاطمه حاكم حسكانی حنفی در كتاب شواهدالتنزیل می نویسد : پیامبر(ص ) آیه فی بیوت اذن الله ان ترفع و یذكر(16 ) را قرائت كرد و گفت این بیوت پیامبر(ص ) است . از آن حضرت پرسیده شد كه آیا بیت علی (ع ) و فاطمه (س ) نیز همین بیوت است , حضرت فرمود بیت علی (ع ) و فاطمه (س ) از بافضیلت ترین آن است . (17 ) و نیز در روایتی دیگر آورده است : پیامبر(ص ) بعد از خواندن این آیه یكی از وی پرسید : یا رسول الله مراد از این بیوت در این آیه چه خانه هایی است حضرت فرمود خانه های انبیاست . ابوبكر پرسید یا رسول الله , خانه علی و فاطمه هم از این خانه هاست حضرت فرمود : بله از بافضیلت ترین آن است (18 )

فاطمه (س ) در بهشت با رسول خداست محب الطبری در كتاب الریاض النضره نقل می كند كه در درجه رسول خدا(ص ) حضرت زهرا(س ) در بهشت است . (19 ) حاكم نیشابوری می نویسد : علی , فاطمه , حسن و حسین ـ علیهم السلام ـ اولین كسانی هستند كه در بهشت وارد می شوند . (20 )

عظمت حضرت زهرا(س ) در محشر حاكم درباره عظمت حضرت زهرا(س ) نقل می كند كه در روز قیامت منادی ندا می دهد كه ای اهل محشر چشمانتان را ببندید كه فاطمه زهرا(س ) دختر رسول خدا(ص ) وارد می شود . (21 )

فاطمه (س ) حورا است خطیب بغدادی می نویسد كه رسول خدا (ص ) فرمود : فاطمه حورا انسیه كلمااشتقت الی الجنه قبلتها , فاطمه حوریه ای است در صورت انسانی , هر گاه من مشتاق بهشت می شوم او را می بوسم . (22 ) ابن حجر در كتابش از پیامبر(ص ) نقل می كند كه آن حضرت فرمود : ابنتی فاطمه حوراآدمیه , دخترم فاطمه حوریه ای است در شكل آدمیان . (23 )

فاطمه بهترین زنان است خطیب بغدادی در تاریخ بغداد می نویسد : خیررجالكم علی بن ابی طالب و خیرنسائكم فاطمه بنت محمد(ص ) فرمود : بهترین مردان شما علی بن ابی طالب و بهترین زنان شما فاطمه دختر محمد(ص ) است . (24 )

فاطمه (س ) پاره تن رسول خدا است بخاری نقل می كند كه پیامبر اسلام (ص ) فرمود : فاطمه بضعه منی فمن اغضبها اغضبنی , فاطمه پاره تن من است پس هركه او را غضبناك كند مرا به غضب درآورده است . (25 )

دوستی و دشمنی با فاطمه (س ) دوستی و دشمنی با پیامبر(ص ) است بسیاری از بزرگان اهل سنت نوشته اند كه پیامبر اسلام (ص ) به علی (ع ) , فاطمه (س ) , حسن (ع ) و حسین (ع ) نگاه كرد و فرمود : انا حرب لمن حاربكم و سلم لمن سالمكم , من با دشمنان شما دشمن و با دوستان شما دوستم . (26 )

فاطمه (س ) سیده زنان است ابن سعد , بخاری , ذهبی و حاكم نیشابوری نوشته اند كه عایشه همسرپیامبر می گوید كه حضرت زهرا (س ) در هنگام رحلت پیامبر(ص ) پیش آن حضرت رفت و پیامبر(ص ) به وی چیزی گفت و فاطمه (س ) گریان شد و سپس چیزی به وی فرمود و حضرت زهرا(س ) خندان شد. عایشه می گوید از سر این كار از وی جویا شدم . فاطمه (س ) در این هنگام به عایشه گفت من سر رسول خدا(ص ) را فاش نمی كنم . می گوید : بعد از رحلت رسول خدا(ص ) به دیگر بار از او پرسیدم , فاطمه (س ) در پاسخ گفت كه پیامبر(ص ) فرمود : همانا جبرئیل هر سال یك بار نازل می شد تا قرآن را بر من عرضه بدارد ولی امسال دوبار نازل شده است . این دلیل بر این امر است كه مرگم نزدیك است . من از این سخن گریستم . حضرت فرمود چرا گریه می كنی اما ترضین ان تكون سید ه نسا هذه الامه , او نسا العالمین , آیا راضی نیستی كه سیده زنان این امت یا سیده زنان جهانیان باشی (27 ) ابن سعد نظیر همین روایت رااز ام سلمه نقل كرده است (28 ) احمدبن حنیل از ابوسعید خذری نقل می كند كه پیامبر(ص ) فرمود : حسن و حسین سرور جوانان اهل بهشتند و فاطمه سرور زنان اهل بهشت است . (29 ) عبسی كوفی می نویسد : پیامبر (ص ) فرمود : فرشته ای از جانب پروردگار بر من نازل شد و خبر داد كه فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . (30 ) و در نقلی دیگر آمده است كه آن حضرت فرمود : فاطمه سیده زنان اهل جهانیان است . (31 ) و نیز بخاری نقل كرده است كه پیامبر(ص ) فرمود : فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . (32 ) حذیفه می گوید : پیامبر فرمود : ملكی از آسمان نازل شد و از خداوند عالم این پیام را رساند كه فاطمه سیده زنان اهل بهشت است . ذهبی در ذیل مستدرك حاكم وقتی كه به این روایت می رسد , می گوید این روایت صحیح است . (33 )

منابع :

1 ـ سوره احزاب , آیه 33

2 ـ اعیان الشیعه 1 , ص 308 3 ـ همان

3 ـ طه , 132

4 ـ شواهد التنزیل لقواعد التفضیل 1 , ص 497 خ 526

5ـ ابن عساكر , تاریخ دمشق , ترجمه الامام علی (ع ) ص 89 خ 315

6 ـ المعجم الكبیر24 , ص 282 , 281 خ 713

7ـ مستدرك الصحیحین 3 , ص 158 , سنن ترمذی خ 3206 , مسنداحمد 3 ص 259

8 ـ سیراعلام النبلا 2 ص 122

9ـ طبقات الكبری , ابن سعد , ترجمه الحسین , موسسه آل البیت , ص 139 و 140

10ـ مستدرك الصحیحین 3 , ص 150

11ـ ابن سعد , طبقات الكبری 8 ص 19 و 20

12 ـ تاریخ بغداد 5 , ص 7

13 ـ اعیان الشیعه 1 , ص 307

14 ـ همان ص 308

15ـ مستدرك الصحیحین 3 , ص 154

16 ـ سوره نور آیه 36

17ـ شواهدالتنزیل لقواعد التفضیل ج 1 ص 532 ج 566

18 ـ همان ص 533 خ 567 و نیز ص 534 خ 568

19 ـ الریاض النضره 2 ص 208

20ـ مستدرك 3 ص 151

21ـ همان ص 153

22 ـ تاریخ بغداد 5 ص 86

23 ـ صواعق المحرقه , ص 96

24 ـ تاریخ بغداد 3 ص 392

25ـ صحیح بخاری 5 , ص 92 و 105 المنصف فی الاحادیث و الاثار , عبسی كوفی ج 7 ص 512

26ـ مسنداحمد 2 ص 242 مستدرك حاكم 3 ص 149 , ترمذی خ 3870 , المصنف فی الاحادیث 7 ص 512

27 ـ طبقات 8 , ص 248 ـ 247 , صحیح بخاری 5 , ص 55 ـ 54 مستدرك 3 ص 156

28 ـ طبقات همان ص 248

29 ـ مسنداحمد 3 , ص 473 خ 11224

30 ـ المصنف 8 ص 527

31 ـ همان

32 ـ بخاری 5 ص 92

33ـ مستدرك 3 , ص 151 در منابع اهل سنت به وضوح و به وفور درباره فضایل و مقام والای حضرت فاطمه زهرا(س ) در كلام و سخن و رفتار و سلوك پیامبر اكرم (ص ) روایت نقل شده است كه از آن جمله موارد ذیل است : پیامبر(ص ) به دخترش فاطمه (س ) فرمود : خداوند با غضب تو غضبناك می شود و با رضایت تو خشنود می گردد فاطمه پاره تن من است , هركس او را غضبناك كند , مرا به غضب آورده است . فاطمه , سیده زنان اهل بهشت است . فاطمه , سیده زنان اهل جهانیان است

 

منبع: سایت موسسه امام هادی(ع)
طبقه بندی: ائمه اطهار(ع)،  حضرت محمدمصطفی(ص)،  کتاب و مقالات،  فرهنگی،اجتماعی،  سیاسی،عقیدتی،  مذهبی و دینی،  قرآن و روایات، 
برچسب ها: فضایل، حضرت فاطمه، اهل سنت،
نوشته شده توسط سرباز ولایت
آخرین نوشته ها
آرشیو
صفحات جانبی
لینکهای اصلی
سمت خدا

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه