تبلیغات
حـــوزه علمـیــه - سخنان مدیرکل اوقاف استان در همایش سفیران بصیرت
حـــوزه علمـیــه
بقیة الله الاعظم(عج)سفیران هدایت گرگان

مقام معظم رهبری، امام خامنه ای «مدظله العالی» در جمع مسئولان معاونت تبلیغ و آموزشهای کاربردی حوزه های علمیه و سفیران هدایت کشور: مسئله سـلامت سـیاسی و فـکری، یکی از آن نقاط برجسته مجموعه شماست، این را قدر بدانید و حفظ کنید که خیلی مـهم است.


حجت الاسلام والمسلمین انتصاری، مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان در همایش بزرگ سفیران بصیرت  گفت: فرهنگ سازی، دفاع از ارزشها و تبلیغ دین از وظایف عالمان دینی است. چه کسی می تواند این وظیفه را از ما بگیرد و او به بهترین نحو عمل کند؟

وی با اشاره به این نکته که  البته هر اقدامی پشتوانه می خواهد و وقف قوی ترین پشتوانه برای برنامه های معنوی است، ادامه داد:

استان گلستان افتخار دارد از سابقه 800 ساله موضوع  وقف برخوردار است. استان گلستان افتخار دارد از مدارس علمیه بیش از 400 ساله برخوردار است. درهمین مکان ارزشمند ( مدرسه علمیه عمادیه که اکنون حوزه علمیه سفیران هدایت گرگان در آن مستقر است) که امروز شما عزیزان بزرگوار شرف حضور دارید بیش از 400 سال پایگاه علم، تربیت طلاب و ترویج احکام دینی بود. این فضاها را باید قدر بدانیم و استفاده کنیم. همه در باره وقف مسئول هستیم اما متأسفانه نگاه عمومی به وقف، نگاه طلبکارانه است.

وی با بیان اینکه  موقوفات ما مال دوران صفویه و دوران گذشته است گفت:

افتخار نیست برای جمهوری اسلامی که بعد از سی و چند سال به موقوفاتی بنازیم که از دوران صفویه و قبل از آن به ما رسیده است.

افتخار نیست که بعد از دوران نظام شکوهمند اسلامی هنوز برخی از موقوفات ما بلاتکلیف مانده و استفاده نمی شود.

مدیر کل اوقاف استان همچنین افزود: این فضای ارزشمند( مدرسه علمیه عمادیه) سابقه 400 ساله دارد که  با واگذاری آن به حوزه علمیه سفیران هدایت گرگان در سال گذشته 35 طلبه و امسال هم الحمدلله 75 طلبه را تربیت می شوند. که اگر فقط  سه دهه انقلاب اسلامی را بررسی کنیم و برای هر سال 30 طلبه در نظر بگیریم، بعد از پیروزی انقلاب تا الان چند طلبه می توانستیم تربیت کنیم و تقدیم نظام و انقلاب نمائیم؟ طلابی که مبلغ و مروج دین باشند.

حجت الاسلام والمسلمین انتصاری فلسفه تاسیس حوزه های علمیه سفیران هدایت را برای جبران کمبود مبلغ دین دانست که ظرف 5 سال روحانی متخصص و مبلغ تحویل جامعه دهد. و این طرح ارزشمند و اثر گذار است.

 ایشان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری  در سال 74 که در جمع نخبگان فرمودند: "چرا اینقدر درسهای حوزه را طولانی می کنید؟ از درسهای اضافی کم کنید " ادامه دادند:

ما باید به مطالبه نائب امام زمان عمل بکنیم و اگر این کار را کنیم ارزش دارد.

ما گله داریم از کسانی که امروز منتسب به ولایت فقیه و روحانیت هستند و باید در این فضا موثرتر باشند.

مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان با بیان اینکه نیت واقف است که اصل است، واقعیت است و قابل اجراست در ادامه گفت:

در یک جریانی یک بزرگواری در این استان از من مطلبی را خواست. برای اینکه بتوانم جواب این آقا را منطقی بدهم و خواسته ایشان هم قابل اجابت نبود، وقفنامه را گرفتم بردم خدمت این آقا. گفتم آمدم خدمت شما، وقفنامه آوردم و از روی آن برایشان خواندم. وظیفه ما اجرای نیت واقف است. وقفنامه را که خواندیم و تمام شد گفتم مطلبی را که شما خواسته بودید با استناد به این سند قابل اجابت نیست. می دانید چه جوابی داد؟ فرموند: " خب شما مته رو خشخاش نذار !! "

اجرای نیت واقف مته رو خشخاش گذاشتن نیست. چرا نمی خواهیم باور کنیم؟ چرا بعضی از ما در موضوع وقف و اجرای نیت واقف عوام هستیم؟

از مقام معظم رهبری سوال شد: آیا در شرایط مختلفی که نظام، نیازمند برخی از پشتیبانی هاست، می شود از موقوفات درباره مسائل و مصالح نظام استفاده کرد؟

پاسخ صریح مقام معظم رهبری در جایگاه ولی فقیه این است که فرمودند: به وقف باید طبق نیت واقف عمل شود، مصالح ملت و دولت در آن اثر ندارد.

از امام خمینی (ره) نیز در زمان جنگ سوال شد که ما موقوفاتی داریم که برای عتبات عالیات است. حالا که جنگ مانع شده ما به عتبات عالیات برویم و خود جنگ هم برای آزادسازی است و این قدمهای ما برای رسیدن به کربلاست، اجازه می فرمائید از موقوفات عتبات عالیات در راه جنگ استفاده شود؟ امام (ره) فرمودند: " نخیر، فقط باید در خود کربلا و عتبات عالیات هزینه شود."

مدیر کل اوقاف در بخش پایانی سخنان خود گفت: ما این درد را به کجا می توانیم بگوییم؟ عزیزان من اگر روزی امام بزرگوار فرمودند: علمای اسلام به داد اسلام برسید. ما امروز باید بگوئیم به داد وقف برسید. به داد موقوفات برسید.امروز در این وظیفه  شرعی در استان کوتاهی شد

و هرکسی هم که خواست احیاء بکند با او برخورد شد. ولی خب ما که در دفاع مقدس حاضر بودیم جانمان را بدهیم، حالا از اینکه با ما بی مهری بشود نگران نیستیم. / انتهای خبر

آخرین نوشته ها
آرشیو
صفحات جانبی
لینکهای اصلی
سمت خدا

قالب وبلاگ

پیامک عاشقانه